Aktualności

Działania na rzecz bezpieczeństwa seniorów

Data publikacji 14.03.2019

Oszuści wciąż modyfikują swoje metody i szukają nowych aby się wzbogacić. Dlatego dzielnicowi oraz funkcjonariusze zajmujący się profilaktyką cały czas edukują i ostrzegają seniorów przed nieuczciwymi osobami. W działania profilaktyczne na rzecz seniorów włączają się także lokalne media, a także młodzi ludzie, którzy także rozmawiają ze swoimi bliskimi, sąsiadami oraz znajomymi na temat metod jakimi posługują się oszuści.

Oszuści wciąż modyfikują swoje metody i szukają nowych aby się wzbogacić. Najczęściej pukają do drzwi osób starszych lub do nich dzwonią. Później wzbudzając zaufanie i wykorzystując dobre serce seniorów dążą do tego by okraść ich z oszczędności, bądź wartościowych przedmiotów np. biżuterii.

Mimo szerokiej profilaktyki i kampanii informacyjnej za pośrednictwem lokalnych i ogólnopolskich mediów nadal zdarzają się zgłoszenia o oszustwach metodą na tzw. wnuczka, policjanta, czy też pracowników różnych instytucji. Z tego względu dzielnicowi oraz funkcjonariusze zajmujący się profilaktyką cały czas edukują i ostrzegają seniorów przed nieuczciwymi osobami.

Dzielnicowi m.in. w ramach opolskiego programu „Świadomy i bezpieczny Senior” w trakcie obchodu rejonu odwiedzają domy dziennego pobytu, administracje osiedlowe oraz urzędy. W tych miejscach rozwieszają plakaty z informacjami jak się zachować kiedy dzwoni osoba która chce wyłudzić od nas pieniądze. Wskazówki te, przekazują także podczas codziennej służby w trakcie rozmów z mieszkańcami.

Policjanci prowadzą także spotkania profilaktyczne w domach dziennego pobytu, na uniwersytetach trzeciego wieku oraz placówkach kultury. W trakcie spotkań omawiają nowe sposoby działania oszustów, a także przestrzegają przed przekazywaniem pieniędzy obcym oraz wpuszczaniem nieznajomych do swoich domów. Przypominają, że wystarczy jeden telefon, by potwierdzić wiarygodność rozmówcy i nie stać się ofiarą przestępcy. Informując jednocześnie, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie żądają  przekazania im pieniędzy. Podczas spotkań policjanci uczą również seniorów, jak korzystać z aplikacji Moja Komenda, ułatwiającej kontakt z Policją, w tym z dzielnicowym oraz z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, która pozwala informować o zagrożeniach zaobserwowanych w miejscach zamieszkania, bez wizyty w jednostce Policji.

W działania profilaktyczne na rzecz seniorów chętnie włączają się także lokalne media, które na bieżąco ostrzegają mieszkańców naszego powiatu o podejmowanych przez przestępców próbach oszustw. Publikują także w tym zakresie materiały prewencyjne. Przytaczając przy tym przykłady oszustw z naszego powiatu, po to by uświadomić mieszkańcom, że oszuści działają wszędzie, a przedstawione historie mogą spotkać każdego z nas.

Do działań prewencyjnych policjanci zachęcają także młodych ludzi, prosząc ich by rozmawiali ze swoimi dziadkami, wujkami oraz samotnymi sąsiadami na temat usłyszanych w lokalnych mediach historiach. Jednocześnie wskazując im jak postępować w sytuacji kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pożyczenie lub przekazanie dużej sumy pieniędzy.

  • Działania na rzecz bezpieczeństwa seniorów
  • Działania na rzecz bezpieczeństwa seniorów
  • Działania na rzecz bezpieczeństwa seniorów
  • Działania na rzecz bezpieczeństwa seniorów
  • Działania na rzecz bezpieczeństwa seniorów
  • Działania na rzecz bezpieczeństwa seniorów
Powrót na górę strony