Ruszyła akcja „Bezpieczna droga do szkoły” - Aktualności - KPP Kędzierzyn Koźle

Aktualności

Ruszyła akcja „Bezpieczna droga do szkoły”

Data publikacji 05.09.2018

Ruszyły policyjne działania „Bezpieczna droga do szkoły”. Jak zawsze ich celem jest czuwanie nad bezpieczeństwem i porządkiem w ruchu drogowym, w rejonach szkół oraz na drogach, prowadzących do szkół i placówek oświatowo–wychowawczych. Wszystko po to aby zapewnić dzieciom bezpieczny początek roku szkolnego.

Od 3 września br. droga do szkoły i z powrotem będzie stałym elementem w życiu dziecka, aż do kolejnych wakacji. Zatem droga ta powinna być bezpieczna. O to dbać będą policjanci, nauczyciele i rodzice. Kierowcy w rejonach szkół powinni zachować szczególne środki ostrożności, gdyż dzieci po wakacjach mają często rozproszoną uwagę i nie zawsze przestrzegają zasad ruchu drogowego. Dlatego w tym czasie, na drogach pojawi się więcej niż zwykle policjantów ruchu drogowego i prewencji. Wszystko po to, aby zwiększyć bezpieczeństwo. Kierujący pojazdami w rejonach szkół powinni unikać wszelkiego działania, które mogłoby spowodować zagrożenie bezpieczeństwa lub porządku na drogach. Policjanci będą przede wszystkim zwracać uwagę na trzeźwość, prędkość z jaką poruszają się kierowcy, oraz na respektowanie zasad przepisów ruchu drogowego w szczególności w rejonach szkół podstawowych, przedszkoli.

W kędzierzyńskich szkołach pojawią się również dzielnicowi i funkcjonariusze „drogówki”,  aby rozmawiać z uczniami o zagrożeniach, które mogą na nich czyhać w ich codziennej drodze do szkoły i omówią  najważniejsze przepisy. Udzielą również dzieciom praktycznych porady oraz wskażą najbardziej niebezpieczne miejsca w rejonie ich szkoły.

Przypominamy rodzicom, że nie każdy pierwszoklasista może być samodzielnym uczestnikiem ruchu drogowego. Zgodnie z art. 43 Ustawy prawo o ruchu drogowym, dziecko do 7 roku życia może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby co najmniej 10-letniej (nie dotyczy to strefy zamieszkania i drogi przeznaczonej wyłącznie dla pieszych). Bardzo ważnym czynnikiem zwiększającym bezpieczeństwo w ruchu drogowym, jest noszenie elementów odblaskowych. Rodzice, którzy zawożą dzieci do szkoły powinni też pamiętać o obowiązku przewożenia ich w fotelikach ochronnych lub specjalnych siedziskach. Dziecko pod szkołą należy wysadzać z samochodu od strony chodnika lub pobocza, nie zaś od strony jezdni.

Akcja „Bezpieczna droga do szkoły” jest zatem adresowana zarówno do dzieci jak i do wszystkich dorosłych, w szczególności do rodziców i nauczycieli, na których ciąży obowiązek edukacyjny.