„Furia” – nasz nowy czworonożny funkcjonariusz - Aktualności - KPP Kędzierzyn Koźle

Aktualności

„Furia” – nasz nowy czworonożny funkcjonariusz

Data publikacji 14.08.2019

Pies – najlepszy przyjaciel człowieka, a dla policjantów nieoceniony partner w służbie. Od kilku dni kędzierzyńsko-kozielską Policję zasilił kolejny czworonożny funkcjonariusz. To owczarek niemiecki – Furia, której opiekunem jest sierż. Wojciech Durlak. Po ukończeniu specjalnego kursu, od kilku dni funkcjonariusz wraz ze swoim czworonożnym partnerem dba o bezpieczeństwo mieszkańców powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego.

Furia jest najmłodsza stażem wśród kędzierzyńsko-kozielskich czworonożnych funkcjonariuszy policji. To czwarty pies w naszej komendzie. Przez ostatnie pół roku wraz ze swoim przewodnikiem sierż. Wojciechem Durlak brali udział w profesjonalnym szkoleniu w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach.

„Nowa funkcjonariuszka” ma półtora roku i jest typowym psem patrolowo-tropiącym. Jej głównym zadaniem jest tropienie przestępców i szukanie zaginionych osób. Podczas kursu Furia nauczyła się elementów posłuszeństwa, pokonywania przeszkód, obrony przewodnika, pościgów, przeszukania terenu i pomieszczeń oraz tropienia śladów ludzkich. To pierwszy w naszej jednostce pies, który był szkolony do działań bez kagańca. Szkolenie było również czasem w którym policyjny duet uczył się współpracy, nawiązywał więzi oraz zdobywał wzajemne zaufanie. Bo Furia to nie tylko czworonożny funkcjonariusz, partner, specjalista do zadań specjalnych, ale także przyjaciel.

- Furia jest bystra, wszystko ją ciekawi - podkreśla sierż. Wojciech Durlak - Bardzo szybko przyswoiła nowe, często niełatwe umiejętności.

Pies "na służbie" ma dwa imiona: jedno cywilne nadawane przez opiekuna i drugie służbowe. Służbowo nasza czworonożna funkcjonariuszka nazywa się „Newka”, natomiast cywilne imię, na które reaguje to „Furia”, ponieważ jak zaznacza jej opiekun jest bardzo żywiołowa i charakterna.

  • Przewodnik psa służbowego stoi z owczarkiem niemieckim
  • Przewodnik psa służbowego stoi obok leżącego owczarka niemieckiego
  • Przewodnik psa służbowego kuca obok swojego psa
  • Pies podaje łapę przewodnikowi
  • Ziewająca Furia
  • Przewodnik psa służbowego stoi obok swojego psa
  • Przewodnik psa służbowego stoi obok swojego psa
  • Przewodnik psa służbowego stoi obok swojego psa
  • Przewodnik psa służbowego kuca obok swojego psa