Debata "Świadomy to bezpieczny senior" - Aktualności - KPP Kędzierzyn Koźle

Aktualności

Debata "Świadomy to bezpieczny senior"

Data publikacji 16.10.2019

Dbając o bezpieczeństwo mieszkańców, policjanci z Kędzierzyna-Koźla przeprowadzili kolejną debatę społeczną. Tym razem podczas spotkania pn. „Świadomy to bezpieczny senior” funkcjonariusze wspólnie z zaproszonymi gośćmi rozmawiali z seniorami o ich bezpieczeństwie w różnych codziennych sytuacjach. Omówiono także zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz przypomniano o możliwości korzystania z aplikacji: „Moja Komenda” i „Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa”.

W Domu Dziennego Pobytu „Nasz Dom” w Kędzierzynie-Koźlu odbyła się kolejna debata społeczna pn. „Świadomy – to bezpieczny senior”. W spotkaniu uczestniczył Naczelnik Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu nadkom. Hubert Adamek, Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kędzierzynie-Koźlu Pani Danuta Ceglarek, Kierownik Domu Dziennego Pobytu nr 5 Pani Lilia Nowak, Kierownik Administracji MZBK Osiedla Pogorzelec Pani Halina Mińczuk oraz strażacy PSP w Kędzierzynie-Koźlu mł. kpt. Łukasz Połomski i mł. asp. Tomasz Tuła.  W spotkaniu brali również udział funkcjonariusze Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej asp. Małgorzata Cisowska i mł.asp. Paweł Szymkowiak. W debacie licznie uczestniczyli seniorzy z powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego.

Spotkanie rozpoczęło się krótkim przybliżeniem zaistniałych w ostatnim czasie zdarzeń w których zostali pokrzywdzeni seniorzy. Omówiono także metody działania oszustów i przestępców oraz wskazano jak postępować, aby nie paść ich ofiarą. Kierownik Administracji wskazała  jak postępować, gdy do drzwi mieszkańców pukają osoby podające się za pracowników administracji lub innej instytucji,  przestrzegając jednocześnie uczestników debaty, że administracja nie wysyła do mieszkańców osób sprzedających okna, drzwi czy też piecyki gazowe.

Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej Pani Danuta podziękowała za prowadzone na szeroką skalę działania zmierzające do poprawy szeroko rozumianego bezpieczeństwa seniorów. Podkreśliła wartość działań prewencyjnych. Jednocześnie zachęcając seniorów do dzielenia się wiedzą na ten temat ze swoimi bliskimi.

Spotkanie podsumował Naczelnik Wydziału Prewencji KWP w Opolu, który na podstawie przykładów z województwa opolskiego przekazał seniorom cenną wiedzę dotyczącą ich bezpieczeństwa wskazując m.in. jak nie stać się ofiarą nieuczciwych ludzi i co zrobić gdy do nas zadzwonią.

W dalszej części debaty przybliżono interaktywne narzędzie jakim jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz aplikacja „Moja Komenda”. Funkcjonariusze pokazali seniorom w jaki sposób można przekazywać informacje o zagrożeniach oraz jak najłatwiej skontaktować się z właściwym dzielnicowym bez konieczności wychodzenia z domu.

Podczas prelekcji nie zabrakło także informacji na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Prowadzący debatę policjanci zachęcali do noszenia odblasków po zmroku – zarówno poza terenem zabudowanym jak i w mieście. To one sprawiają, że piesi i rowerzyści są bardziej widoczni dla kierowców samochodów. W trakcie spotkania każdy z seniorów otrzymał opaskę odblaskową oraz informator "Seniorze nie daj się oszukać"

Funkcjonariusze Straży Pożarnej z uwagi na zbliżający się sezon zimowy przy pomocy prezentacji multimedialnej szczegółowo omówili zagrożenia związane z cichym zabójcą jakim jest czad. Zachęcając przy tym do korzystania z czujek tlenku węgla.

Debata zakończyła się dyskusją. Przybyli na spotkanie mieszkańcy, mieli wiele pytań. Uczestnicy poruszyli nurtujące ich sprawy związane z bezpieczeństwem. Mieszkańcy  podkreślali, że dobre relacje z sąsiadami, mają duży wpływ na bezpieczeństwo w miejscu zamieszkania.  Na zakończenie prowadzący poprosili seniorów by wiedze, którą pogłębili na debacie przekazali swoim sąsiadom i najbliższym, być może uchroni to ich przed niebezpieczeństwem.

  • Policjanci rozmawiają z seniorami
  • Przy stole siedzą zaproszeni goście
  • Strażacy przy pomocy prezentacji przestrzegają przed czadem.
  • Policjanci rozmawiają z seniorami
  • Policjantka rozdaje seniorom odblaski
  • Policjantka stoi obok trzech kobiet, które mają na ręce odblaski
  • Dwie kobiety siedzą na krzesłach i mają założone na ręce odblaski
  • Dwie kobiety mają na ręce odblaski