Aktualności

Podczas przygotowań do Święta Zmarłych bądźmy czujni, nie dajmy się złodziejom!

Data publikacji 22.10.2019

W związku ze zbliżającymi się świętami, coraz więcej osób odwiedza groby swoich bliskich. Jest to okres w którym powinniśmy zachować szczególną ostrożność, aby nie paść ofiarą złodziei. Kiedy jesteśmy pochłonięci porządkami nie zapominajmy o swoich saszetkach z pieniędzmi i dokumentach. Nie pozostawiajmy też swoich jednośladów bez zabezpieczenia.

Wybierając się na groby bliskich powinniśmy pamiętać o kilku ważnych zasadach. Święto Zmarłych to dla nas czas zadumy i wspomnień bliskich osób. Jednak pamiętać musimy, że dla złodziei to doskonały okres na łatwy zarobek. Kiedy my jesteśmy zajęci porządkami na cmentarzu złodziej tylko czeka na chwilę naszej nieuwagi. Zatem, wybierając się na cmentarz, pamiętajmy:

  • zabierajmy ze sobą jedynie najpotrzebniejsze rzeczy, gotówkę i zbędne dokumenty zostawmy w domu,

  • zajęci porządkami, nie pozostawiajmy torebki bez nadzoru, zawsze kiedy odchodzimy nawet na krótką chwilę, np. wyrzucić śmieci, cenne rzeczy zabierajmy ze sobą,

  • na czas porządków zabezpieczmy jednoślad, nie pozostawiajmy go w stojaku niezabezpieczonego, każde zabezpieczenie to przeszkoda dla złodzieja,

  • interesujmy się tym co dzieje się wokół bądźmy czujni i sprytniejsi od złodziei,

Pamiętajmy, że bezpieczeństwo naszego mienia w dużej mierze zależy od nas samych. Dlatego zachowajmy ostrożność podczas tych przedświątecznych porządków i nie zapominajmy o niej na zakupach. Tam również kieszonkowcy wykorzystują naszą nieuwagę. Nie zabierajmy ze sobą zbędnych pieniędzy, cennych przedmiotów, a jeśli musimy trzymajmy je w wewnętrznych kieszeniach. Nigdy też nie chowajmy kluczy od mieszkania do tej samej kieszeni, w której mamy dokumenty. Torbę czy saszetkę nośmy zawsze zapiętą z przodu i blisko siebie i nie odkładajmy jej nawet na chwilę – to zawsze stwarza okazję dla złodzieja.

Pamiętajmy, że najlepszą ochroną przed staniem się ofiarą przestępstwa jesteśmy my sami, nasza wyobraźnia i świadomość ewentualnego zagrożenia. Zawsze, gdy mamy podejrzenia i obawy o nasze bezpieczeństwo powinniśmy o tym natychmiast powiadomić policjantów.