Podsumowanie akcji "Bezpieczny weekend – Boże Narodzenie" - Aktualności - KPP Kędzierzyn Koźle

Aktualności

Podsumowanie akcji "Bezpieczny weekend – Boże Narodzenie"

Data publikacji 30.12.2019

Za nami długi świąteczny weekend. Od wtorku do niedzieli na drogach naszego powiatu doszło do 9 niegroźnych w skutkach kolizji i 2 wypadków. Funkcjonariusze ruchu drogowego skontrolowali trzeźwość ponad 450 kierowców. Zatrzymali także 11 dowodów rejestracyjnych i 1 prawo jazdy za przekroczenie dozwolonej prędkości.

W trosce o bezpieczeństwo podróżujących w dniach 24-29 grudnia 2019 roku policjanci z kędzierzyńsko-kozielskiego ruchu drogowego prowadzili ogólnopolskie działania pn. Bezpieczny Weekend – Boże Narodzenie. Oprócz stanu trzeźwości, funkcjonariusze kontrolowali m.in. prędkość z jaką poruszają się kierowcy,  a także sprawdzali czy podróżujący używają pasów bezpieczeństwa i czy dzieci przewożone są w fotelikach.

Od wtorku do niedzieli policjanci odnotowali 9 niegroźnych w skutkach kolizji oraz 2 wypadki.  Do pierwszego z nich doszło 26 grudnia w rejonie skrzyżowania ul. Lompy z ul. 1 Maja. Jak wynika ze wstępnych ustaleń policjantów kierująca BMW wyjeżdżając z ul. Lompy podczas skrętu w prawo nie zauważyła rowerzysty i uderzyła go lusterkiem, w wyniku czego mężczyzna upadł na jednię. 78-latek został zabrany przez załogę pogotowia do szpitala.

Do drugiego wypadku doszło następnego dnia. Jak wynika ze wstępnych ustaleń policjantów przed godziną 7:00 w rejonie skrzyżowania ul. Krzywoustego z ul. Królowej Jadwigi kierujący oplem potrącił przechodzącego przez przejazd dla rowerów pieszego.

W obu tych przypadkach jest prowadzone postępowanie w ramach którego funkcjonariusze szczegółowo wyjaśniają wszystkie okoliczności i przyczyny tych zdarzeń.

W trakcie działań funkcjonariusze przeprowadzili także ponad 450 kontroli stanu trzeźwości kierowców oraz zatrzymali 2 nietrzeźwych rowerzystów.

Policjanci zatrzymali również 11 dowodów rejestracyjne za zły stan techniczny pojazdu oraz 1 prawo jazdy za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o ponad 50 km/h.

W piątek (27 grudnia) policjanci z kędzierzyńsko-kozielskiego ruchu drogowego, zauważyli na ul. Przyjaźni osobowego volkswagena. Kierowca tego pojazdu na obowiązującej „pięćdziesiątce” jechał z prędkością 103 km/h. W związku z przekroczeniem dozwolonej prędkości w terenie zabudowanym o ponad 50 km/h policjanci zatrzymali 27-latkowi prawo jazdy, a za popełnione wykroczenie został ukarany mandatem karnym.

Pamiętajmy! Nadmierna prędkość, niedostosowanie jej do zimowych warunków oraz nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu to wciąż główne przyczyny wypadków. Jako kierowcy stosujmy się więc do ograniczeń i znaków drogowych. Zwracajmy również uwagę na pieszych i rowerzystów, w szczególności po zmroku i w miejscach słabo oświetlonych. Natomiast jako niechronieni uczestnicy ruchu drogowego używajmy elementów odblaskowych, przestrzegajmy przepisów ruchu drogowego i stosujmy zasadę ograniczonego zaufania.