Bezpieczne ferie - rady dla dzieci i rodziców
Za kilka dni dzieci z Opolszczyzny rozpoczną upragnione i długo wyczekiwane ferie zimowe. Policjanci z Kędzierzyna-Koźla, odwiedzają szkoły i przedszkola, gdzie rozmawiają z nimi na temat bezpieczeństwa w trakcie zimowego wypoczynku. Niezależnie od prowadzonych działań przez funkcjonariuszy, pamiętajmy, że bardzo duży wpływ na kształtowanie bezpiecznych postaw wśród dzieci i młodzieży mają także ich rodzice oraz opiekunowie.
Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży jest dla policjantów sprawą priorytetową. Dlatego w trakcie ferii szczególną kontrolą zostaną objęte te miejsca, w których zabawy mogą zagrażać ich życiu lub zdrowiu, np. okolice zbiorników wodnych. Policjanci będą także nadzorowali punkty sprzedaży alkoholu i wyrobów tytoniowych pod kątem sprzedaży ich osobom niepełnoletnim.
Okres ferii zimowych to również czas wzmożonej pracy dla funkcjonariuszy ruchu drogowego. Jak co roku, policjanci będą zwracać szczególną uwagę na sposób przewożenia dzieci, z uwzględnieniem stanu technicznego pojazdów oraz co najważniejsze - trzeźwość kierowców.
Przypominamy, że rodzice, opiekunowie oraz organizatorzy wycieczek, którzy chcieliby, aby autokar był skontrolowany przed podróżą proszeni są o przekazanie informacji o planowanym wyjeździe z kilkudniowym wyprzedzeniem do Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Kędzierzynie-Koźlu dzwoniąc pod numer 77/4724676 lub 77/4724604.
Kontrole będą przeprowadzane na parkingu przed budynkiem Komendy Powiatowej Policji w Kędzierzynie-Koźlu przy ul. Wojska Polskiego 18.
Organizatorzy wyjazdów mają również możliwość sprawdzenia autokaru na stronie internetowej https://bezpiecznyautobus.gov.pl/, gdzie można uzyskać podstawowe informacje techniczne, dotyczące daty produkcji pojazdu, dane ostatniego przeglądu, przebiegu, ilości miejsc przeznaczonych dla pasażerów oraz polisy OC.
Niezależnie od działań prowadzonych przez policjantów, pamiętajmy, że bardzo duży wpływ na kształtowanie bezpiecznych postaw wśród dzieci i młodzieży mają także ich rodzice oraz opiekunowie. Dlatego warto skupić swoją uwagę na dziecku – jego zainteresowaniach, sposobie spędzania wolnego czasu oraz znajomościach. Ważne jest, także, by rodzice rozmawiali ze swoimi pociechami i przestrzegali przed niebezpieczeństwami, jakie mogą na nie czyhać, kiedy będą pozbawione opieki dorosłych. Dla bezpieczeństwa naszych pociech warto ustalić z nimi zasady bezpiecznego postępowania i przypominać im by:
- W razie wypadku lub zagrożenia informowały służby ratownicze wybierając numer alarmowy – 112,
- wyjeżdżając na zorganizowane wycieczki:
- nie zabierały ze sobą dużej ilości gotówki oraz drogiego sprzętu elektronicznego, ponieważ mogą zostać okradzione
- trzymały się zawsze swojej grupy i nigdy nie oddalały się z miejsca wypoczynku bez wiedzy opiekunów
- podczas wycieczek miały przy sobie numer telefonu do opiekuna iw przypadku zgubienia się, nie oddalały się za daleko od miejsca, w którym ostatni raz widziały opiekunów, a także by jak najszybciej zwróciły się o pomoc do funkcjonariuszy, osób pracujących w pobliskich sklepach lub instytucjach
- by pilnowały swoje rzeczy, torebki, plecaki, portfele oraz sprzęt elektroniczny - podczas zabawy na podwórku:
- nie rozmawiały z nieznajomymi oraz nie przyjmowały od nich żadnych prezentów
- nie bawiły się na placach budowy, w pobliżu ulicy oraz zbiorników wodnych oraz nie wchodziły na zamarznięte jeziora, rzeki czy też stawy
- podczas zabaw na śniegu oraz zjazdów na sankach wybierały bezpieczne miejsca, z dala od ruchliwych ulic i skrzyżowań
- zwracały uwagę podczas uprawiania sportów zimowych na bezpieczeństwo własne oraz innych uczestników
- poruszając się po drodze:
- pamiętały o zasadach bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię oraz poruszania się poboczem, gdy nie ma chodnika
- używały elementów odblaskowych aby być bardziej widocznym dla kierowców
- podczas podróży samochodem obowiązkowo zapinały pasy oraz używały fotelika - pozostając w domu pamiętały:
- o konieczności zamykania drzwi na klucz
- o zakazie wpuszczania do domu osób nieznajomych
- o zasadach bezpiecznego korzystania z internetu
Podczas zimowego wypoczynku dzieci będą spędzać więcej czasu w internecie. Dlatego warto zwracać uwagę na to w jaki sposób z niego korzystają. W szczególności jakie odwiedzają strony oraz z kim korespondują. Podczas prowadzonych rozmów z dziećmi należy je ostrzegać przed nawiązywaniem nowych znajomości na różnych czatach i portalach oraz uświadomić pociechy, że nigdy nie mogą mieć pewności, z kim rozmawiają w internecie. Ktoś, kto będzie podawał się za ich rówieśnika, w rzeczywistości może być dużo starszy i mieć wobec nich złe zamiary. Dzieci prowadząc korespondencję muszą mieć również na uwadze, że to co pisze im druga strona, nie zawsze jest prawdą. Bardzo często przestępcy, by utrzymać kontakt i osiągnąć swój cel, starają się być przyjaźni, popierają poglądy dziecka i prezentują siebie w jak najlepszym świetle. Następnie po uzyskaniu jego zaufania namawiają je do spotkania. Osobisty kontakt z internetowymi znajomymi może być niebezpieczny! Dlatego warto przekonać dziecko, by zawsze konsultowało z rodzicami wszystkie planowane spotkania z osobami poznanymi w Internecie.
Przypominajmy również dzieciom, by nie podawały w internecie swojego imienia i nazwiska, adresu zamieszkania, numeru telefonu i innych tego typu informacji. Nie należy również wysyłać nieznajomym swoich zdjęć, ponieważ nigdy nie wiemy do kogo one naprawdę trafią. Pamiętajmy, że raz wrzucone do sieci zdjęcie, zostaje tam na zawsze.