Aktualności

Policjanci nakładali mandaty za łamanie zakazu zgromadzeń i przemieszczania się

Data publikacji 31.03.2020

Obowiązuje stan epidemii. Nowe przepisy zakazują wszelkich zgromadzeń, spotkań, imprez czy zebrań. Nie można się także swobodnie przemieszczać poza celami bytowymi, zdrowotnymi, zawodowymi. Niestety nie wszyscy tego przestrzegają. Policjanci ujawnili kilkadziesiąt przypadków łamania nowych przepisów.

Każdego dnia policjanci sprawdzają czy osoby objęte kwarantanną przestrzegają jej zasad, a także  zwracają szczególną uwagę na to czy mieszkańcy stosują się do nowych przepisów wprowadzających ograniczenia w przemieszczaniu się.

Do 11 kwietnia nie można swobodnie poruszać się poza celami bytowymi, zdrowotnymi oraz zawodowymi. Większość mieszkańców stosuje się do wprowadzonych obostrzeń. Niestety zdarzają się także jednostki, które ich nie przestrzegają. W ciągu ostatniego weekendu policjanci z Kędzierzyna-Koźla wielokrotnie podejmowali czynności wobec osób, które grupowały się albo przemieszczały bez ważnego powodu.

Funkcjonariusze nałożyli blisko 30 mandatów na osoby, które w sposób lekceważący podchodziły do wprowadzonych obostrzeń, a tym samym  narażały nie tylko siebie ale również innych na utratę zdrowia. W przypadku 9 mieszkańców sprawa będzie miała swój finał w sądzie.

Wśród ukaranych są przeważanie grupy spożywające alkohol lub spotykające się w celach towarzyskich. Policjanci interweniowali m.in. wobec pięciu młodych osób, które przebywały na terenie byłego tartaku. Trzech nastolatków z powiatu kluczborskiego pomimo wprowadzonych obostrzeń przyjechało do Kędzierzyna-Koźla by spotkać tam z dwoma koleżankami.

Mundurowi wykonywali także czynności na terenie boiska szkolnego, gdzie trzej mężczyźni, spotkali się by wspólnie spożywać alkohol.

Przypominamy, że wprowadzone obostrzenia są środkiem zapobiegawczym stosowanym dla dobra nas wszystkich. Nie należy bagatelizować tego realnego zagrożenia, które możemy pokonać m.in. społeczną solidarnością.