Inauguracja VI edycji Kampanii Edukacyjnej „Przyhamuj, życie przed Tobą”
W Kędzierzynie-Koźlu odbyło się spotkanie inaugurujące VI edycję kampanii „Przyhamuj, życie przed Tobą”. Głównym celem tej akcji jest uświadomienie zagrożeń wynikających z uczestnictwa w ruchu drogowym pieszych i kierujących rowerami, a także uwrażliwienie młodzieży na sytuacje kryzysowe występujące w ruchu drogowym.
W piątek (15 lutego) w Publicznej Szkole Podstawowej nr 16 w Kędzierzynie-Koźlu zainaugurowano VI edycję Kampanii edukacyjnej „Przyhamuj, życie przed Tobą”. Przedsięwzięcie to jest współrealizowane przez Komendę Wojewódzką Policji w Opolu, Kuratorium Oświaty, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Opolu, Polski Związek Motorowy w Opolu oraz Opolską Wojewódzką Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Z ramienia opolskiej policji działania realizują policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu oraz funkcjonariusze z zespołu medycznego Samodzielnego Pododdziału Prewencji Policji w Opolu.
Instytucje współrealizujące projekt podjęły decyzję o kontynuacji tego przedsięwzięcia w 2019 roku w klasach VI, VII i VII szkół podstawowych na terenie województwa opolskiego. Głównym celem kampanii „Przyhamuj, życie przed Tobą” jest uświadomienie zagrożeń wynikających z uczestnictwa w ruchu drogowym pieszych i kierujących rowerami oraz uwrażliwienie młodzieży na sytuacje kryzysowe występujące w ruchu drogowym.
W ramach projektu realizowane są wykłady i warsztaty z zakresu przepisów ruchu drogowego oraz doskonalenia wśród młodzieży umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.
Spotkanie otworzył Opolski Wicekurator Oświaty Pan Artur Zapała. Pierwszą prelekcje, w części teoretycznej dla zgromadzonych wygłosił Ekspert Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu – podinsp. Maciej Milewski. Policjant rozmawiał z młodzieżą na temat bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym pieszych i rowerzystów. W kolejnych etapach Pan Wojciech Kluk prezes Automobilklubu kędzierzyńsko-kozielskiego omówił „Złote zasady FIA”, czyli podstawowy zestaw niezbędnych zachowań, jaki obowiązuje każdego uczestnika ruchu drogowego.
Złote Zasady FIA - chcę być bezpieczny
Zapinam pasy
Jestem odpowiedzialny za bezpieczeństwo wszystkich pasażerów.
Krzysztof Skorupski
Przestrzegam przepisów ruchu drogowego
Zasady są po to, by nas chronić .
Michał Kościuszko
Jeżdżę z dozwoloną prędkością
Mój samochód jest z metalu, piesi i dzieci - nie.
Jan Chmielewski
Sprawdzam opony
Kontroluję bieżnik i ciśnienie, także w kole zapasowym.
Szymon Kornicki
Prowadzę tylko na trzeźwo
Pijany lub odurzony stanowię niebezpieczeństwo.
Krzysztof Hołowczyc
Chronię dzieci
Przewożę je w fotelikach.
Kajetan Kajetanowicz
Jestem uważny
Telefonowanie czy smsowanie zwiększają zagrożenie.
Tomasz Kuchar
Przerywam podróż, gdy jestem zmęczony
Lepiej dotrzeć późno niż wcale.
Małgorzata Rdest
Jeżdżę w kasku
Motocykle i rowery nie chronią głowy.
Rafał Sonik
Jestem uprzejmy
Szanuję innych kierowców.
Wojciech Chuchała
Nie parkuję na kopercie
Bartosz Ostałowski
Pieszy zawsze pierwszy
Beata Bublewicz Andrzej Witkowski mł. insp. Marek Konkolewski
Następnie Pan Dominik Grabowski – egzaminator WORD Opole omówił zagadnienie „Uprawnienia w ruchu drogowym. Kategoria AM”.
W drugiej części inauguracyjnego spotkania odbyły się zajęcia praktyczne. Uczniowie pod nadzorem ratowników medycznych Samodzielnego Pododdziału Prewencji Policji w Opolu – podkom. Grzegorza Janika i sierż. sztab Marcina Kurowskiego doskonalili swoje umiejętności z zakresu udzielania pierwszej pomocy ofiarom wypadków komunikacyjnych. Uczestnicy spotkania mogli także sprawdzić swój refleks na symulatorze czasu reakcji, a także swoją wiedzę w mobilnej sali komputerowej Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Opolu, rozwiązując przykładowy test na prawo jazdy kategorii AM. Dodatkowo młodzież mogła się zapoznać z motorowerami wykorzystywanymi na egzaminie praktycznym na kartę motorowerową.