Uchronieni przed wychłodzeniem
Tylko w ubiegły piątek policjanci interweniowali wobec dwóch mężczyzn narażonych na wychłodzenie. Pamiętajmy spadek temperatury, zwłaszcza w nocy to warunki pogodowe zagrażające nie tylko zdrowiu, ale i życiu ludzi. Dlatego w takim okresie szczególnie pamiętajmy o osobach bezdomnych, chorych i samotnych. Ty też możesz uratować życie, informując służby o osobach, które potrzebują pomocy. Taką możliwość daje również Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa.
Jesienną i zimową porą, gdy na zewnątrz panują niskie temperatury, policjanci w codziennej służbie sprawdzą miejsca, gdzie mogą przebywać osoby bezdomne, osoby starsze i osoby nietrzeźwe, które są szczególnie narażone na utratę życia lub zdrowia na skutek wychłodzenia organizmu. Funkcjonariusze współpracują w tym zakresie z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej, Strażą Miejską, Strażą Ochrony Kolei oraz streetworkerami.
Jednak, aby dotrzeć do wszystkich osób potrzebujących pomocy, potrzebna jest reakcja nie tylko służb, ale każdego człowieka. Jeżeli widzimy osobę narażoną na wychłodzenie, nie przechodźmy obok niej obojętnie. Nie wahajmy się, wystarczy zadzwonić na numer alarmowy. Każde takie zgłoszenie jest natychmiast sprawdzane.
W ubiegły piątek, przed godziną 20:00 policjanci z Kędzierzyna-Koźla zostali powiadomieni, że na parkingu jednego z marketów pomiędzy zaparkowanymi samochodami leży mężczyzna. We wskazanym miejscu mundurowi zastali 29-latka. Ponieważ był on nietrzeźwy, zmarznięty i miał problemy z utrzymaniem równowagi został zatrzymany do wytrzeźwienia.
Tego samego dnia, po godzinie 21:00 policjanci odebrali kolejne zgłoszenie z którego wynikało, że na osiedlu Sławięcice leży mężczyzna narażony na wyziębienie. 53-latek był pijany i nie był w stanie poruszać się o własnych siłach. Z uwagi na silne wychłodzenie organizmu, została mu udzielona pomoc przez personel medyczny.
Pamiętajmy, jeśli widzimy osobę pozostającą w bezdomności lub śpiącego na dworze człowieka, nie przechodźmy obok niego obojętnie. Zadzwońmy na numer alarmowy 112. Podjęta interwencja i udzielona tej osobie pomoc, może uratować jej życie.