Aktualności

Rozmawiali o zagrożenich w sieci i odpowiedzialności prawnej nieletnich

Data publikacji 09.11.2021

Jak uniknąć zagrożeń czyhających w Wirtualnym Świecie? Do czego może doprowadzić hejt oraz gdzie szukać pomocy, gdy spotkamy się z agresją w internecie? Na to pytania odpowiadała uczniom ze Szkoły Podstawowej we Wroninie st. asp. Małgorzata Cisowska.

Policjantka  zajmująca się profilaktyką społeczną i nieletnimi  st. asp. Małgorzata Cisowska z Komendy Powiatowej Policji w Kędzierzynie-Koźlu  spotkała się z uczniami Szkoły Podstawowej we Wroninie.

Tym razem policjantka rozmawiała z dziećmi o bezpieczeństwie w wirtualnym świecie. Nie zabrakło również informacji dotyczących odpowiedzialności prawnej nieletnich.  

Funkcjonariuszka  opowiedziała młodym ludziom o zagrożeniach z jakimi mogą się spotkać w sieci. Między innymi przestrzegała ich przed nawiązywaniem nowych znajomości na różnych czatach i portalach społecznościowych, ponieważ nigdy nie mogą mieć pewności, z kim tak naprawdę rozmawiają i czy to co ktoś pisze jest prawdą. Przypominała, że osoba która będzie podawała się za ich rówieśnika, w rzeczywistości może być dużo starsza  i mieć wobec nich złe zamiary, a osobisty kontakt z internetowymi znajomymi może być niebezpieczny! Dlatego też przekonywała dzieci, by zawsze konsultowały z rodzicami wszystkie planowane spotkania z osobami poznanymi w sieci.

Radziła również uczniom, by nie podawali w Internecie swojego imienia i nazwiska, adresu zamieszkania, numeru telefonu oraz informacji  dotyczących np. rodzinnego majątku, czy też planowanych wyjazdów. Przestrzegała także, by nie wysyłały nieznajomym swoich zdjęć, ponieważ nie wiadomo do kogo one naprawdę trafią.  

W czasie spotkania policjantka przypomniała także uczniom o odpowiedzialności prawnej nieletnich oraz konsekwencjach niewłaściwego postępowania i skutkach umieszczania w sieci obraźliwych wpisów i zdjęć.

Młodzież musi wiedzieć jakie konsekwencje może mieć hejt w sieci. Musi mieć świadomość, że umieszczanie  złych, ośmieszających, pełnych nienawiści  komentarzy w skrajnych przypadkach może doprowadzić drugiego człowieka do zaniżonej oceny, depresji, a nawet samobójstwa. Policjantka przypominała dzieciom, że w internecie nikt nie jest anonimowy, a wszystkie komentarze tam pozostają. Wskazała również uczniom jak postępować i gdzie szukać pomocy, gdy spotkają się z hejtem i agresją w internecie.

 

  • Policjantka rozmawia w klasie z dziećmi siedzącymi w ławkach
  • Policjantka rozmawia w klasie z dziećmi siedzącymi w ławkach
Powrót na górę strony