Aktualności

Aby święta były bezpieczne

Data publikacji 14.04.2022

Przed nami Święta Wielkanocne, w czasie których wyjeżdżamy aby odwiedzić rodzinę i odpocząć, a zakupy zdarza nam się robić w pośpiechu i roztargnieniu. W okresie przedświątecznym często zapominamy o najważniejszym – bezpieczeństwie. Dlatego apelujemy o ostrożność i rozsądek, bo przecież każdy z nas chciałby żeby te święta upłynęły w spokojnej i miłej atmosferze. Oto kilka przydatnych rad, które pomogą uniknąć przykrych sytuacji.

Bezpieczeństwo w trakcie podróży

Jeśli wyruszamy w podróż własnym samochodem to powinniśmy sprawdzić, czy jest on sprawny technicznie. Przygotujmy pojazd do trasy, uzupełnijmy płyny eksploatacyjne i sprawdźmy oświetlenie. Zadbajmy o to aby w trakcie jazdy wszystkie osoby w samochodzie miały zapięte pasy bezpieczeństwa, a dzieci były prawidłowo zapięte w fotelikach. Dbając o bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu, nigdy nie wsiadajmy za kierownicę na „podwójnym gazie”. Takie zachowanie jest skrajnie nieodpowiedzialne, a jego skutki mogą okazać się tragiczne.  Powinniśmy również wziąć sobie do serca zasadę, że wolniej znaczy bezpieczniej. Na drodze nie ma miejsca na brawurę, dlatego lepiej zdjąć nogę z gazu i stosować się do obowiązujących ograniczeń prędkości.

Jeżdżąc środkami komunikacji publicznej pilnujmy swojego portfela, bagażu i innych wartościowych rzeczy, jakie przewozimy. W przypadku posiadania przy sobie większej ilości gotówki, nie chowajmy jej w jednym miejscu i starajmy się ją przechowywać w wewnętrznych kieszeniach naszego ubrania. W miejscach takich jak dworce, czy przystanki zwróćmy uwagę na pozostawione bez opieki bagaże.

Zabezpieczenie mieszkania/domu

Pamiętajmy, żeby przed wyjazdem odpowiednio zabezpieczyć swoje mieszkanie. Okres świąteczny i związane z nim wyjazdy mogą być zachętą dla włamywaczy. Pozamykajmy dokładnie drzwi i okna. Jeśli mamy zainstalowany system alarmowy, nie zapomnijmy go włączyć. Warto również poprosić sąsiada aby pod naszą nieobecność doglądał mieszkania i zareagował gdy zauważy coś niepokojącego.

Zakupy

Pośpiech i roztargnienie sprawiają, że skupiając swoją uwagę na przedświątecznych zakupach, często zapominamy o własnym bezpieczeństwie. W centrach handlowych, w środkach komunikacji publicznej i na targowiskach – czyli wszędzie tam gdzie jest tłoczno – zachowajmy szczególną ostrożność. Właśnie w takich miejscach odnotowujemy najwięcej kradzieży. Nie przechowujmy więc pieniędzy, dokumentów i telefonu w tylnych kieszeniach spodni, ani w zewnętrznych kieszeniach kurtki, a torebki starajmy się nosić z przodu.

Wiele osób robi zakupy w sieci – tutaj także powinniśmy zachować ostrożność. W trakcie potwierdzania chęci zapłaty za towar lub usługę, uważnie czytajmy sms-y przychodzące na telefon lub komunikaty w aplikacjach mobilnych. Weryfikujmy sprzedawcę/usługodawcę w niezależnych źródłach informacji. Szczególną uwagę zwróćmy na negatywne opinie, mogą one być bardziej miarodajnym źródłem informacji niż opinie pozytywne. Uważnie czytajmy regulamin sprzedającego. Sprawdźmy, czy zostały podane jego dane kontaktowe, czy adres istnieje i czy jest widoczny na mapach internetowych. Wybierajmy zaufaną platformę płatniczą, oferującą ochronę kupującego, w przypadku problemów z towarem lub przesyłką.

Przestrzegamy także przed zbiórkami związanymi z organizacją spotkań świątecznych dla uchodźców wojennych. Przed udzieleniem wsparcia powinniśmy dokładnie zweryfikować wszystkie tego typu kwesty. Przypominamy, że w tym roku Prawosławne Święta Wielkanocne wypadają 24 kwietnia, a to oznacza, że będziemy dłużej narażeni na ekspozycje działań oszustów.

Powrót na górę strony