Aktualności

Noś odblaski, daj się zobaczyć

Data publikacji 04.05.2022

Wspólnie z Grupą Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle promujemy bezpieczne zachowania na drogach. Mając na uwadze bezpieczeństwo pieszych, którzy są najmniej chronionymi uczestnikami ruchu drogowego, nakręciliśmy krótki spot dotyczący odblasków.

O tym, jak ważne dla naszego bezpieczeństwa są elementy odblaskowe wiedzą nawet najmłodsi. Jednak warto przypomnieć kilka zasad związanych właśnie z odblaskami.

  • Poruszając się po drodze poza obszarem zabudowanym używajmy elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że poruszamy się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku.
  • Odblaski nosimy tak, aby były widoczne w światłach jadących pojazdów! Odbijają wtedy światło padające z reflektorów samochodu dając sygnał kierowcy, że po drodze porusza się człowiek.
  • Pieszy bez odblasków jest widoczny dla kierującego z odległości około 30 metrów, przy czym w niekorzystnych warunkach ta odległość jest jeszcze mniejsza. Natomiast osoba korzystająca z elementów odblaskowych będzie już widoczna z odległości 150 metrów.
  • Światła pojazdu, który zbliża się do pieszego najpierw oświetlają dół jego sylwetki, zatem dobrze jest zakładać odblaski jak najniżej.
  • Umieszczajmy odblaski na wysokości kolan, dłoni, w okolicach środka klatki piersiowej i pleców.
  • Niezależnie od tego gdzie się poruszamy i o jakiej porze (w mieście czy poza nim, w dzień czy po zmroku), w warunkach niedostatecznej widoczności dla własnego bezpieczeństwa, nośmy elementy odblaskowe.
  • Koniecznie zadbajmy, aby dzieci i osoby starsze stosowały elementy odblaskowe we właściwy sposób.
  • Przy zakupie odblasku zwracajmy uwagę, czy został na nim umieszczony znak CE. Brak tej informacji oznacza, że jest to gadżet w jaskrawym kolorze, który nie spełnia wymogów technicznych (światło odbite z elementu odblaskowego powinno być widoczne z odległości co najmniej 150 metrów).

Zachęcamy również do noszenia odblasków na obszarze zabudowanym, to pozwoli kierującemu na zauważenie nas np. gdy będziemy chcieli przejść przez słabo oświetlone przejście dla pieszych.

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 49.36 MB)

Pliki do pobrania

Powrót na górę strony