Podsumowanie długiego weekendu
Długi czerwcowy weekend za nami. Nad bezpieczeństwem podróżujących po drogach naszego województwa czuwali policjanci ruchu drogowego i prewencji. Funkcjonariusze byli również widoczni przy kąpieliskach. Na Opolszczyźnie od czwartku do niedzieli doszło do 12 wypadków, w których zginęła 1 osoba, a 19 zostało rannych. Funkcjonariusze zatrzymali 66 nietrzeźwych kierowców.
Podczas czerwcowego weekendu na głównych trasach wyjazdowych z miast można było spotkać więcej niż zwykle policyjnych patroli. Funkcjonariusze ruchu drogowego i prewencji czuwali nad bezpieczeństwem podróżujących po drogach Opolszczyzny. Policjanci dbali również o bezpieczeństwo wypoczywających nad wodą.
Funkcjonariusze zwracali przede wszystkim uwagę na trzeźwość kierujących oraz prędkość z jaką się poruszają. Mundurowi przebadali blisko 7 000 kierowców na zawartość alkoholu w organizmie. Podczas kontroli sprawdzali też czy osoby jadące samochodami używają pasów bezpieczeństwa oraz czy dzieci przewożone są w bezpieczny sposób. Na głównych trasach regionu można było spotkać policjantów poruszających się nieoznakowanymi radiowozami z wideorejestratorami.
Od czwartku, na terenie naszego województwa doszło do 12 wypadków drogowych, w których 1 osoba poniosła śmierć, a 19 zostało rannych. Policjanci zatrzymali również 66 kierowców, którzy zdecydowali się na jazdę będąc pod wpływem alkoholu. W 3 wypadkach uczestniczyli kierowcy na ,,podwójnym gazie”. Najczęstsze przyczyny wypadków to wciąż ignorowanie przepisów ruchu drogowego, w tym: nadmierna prędkość, nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu, nieprawidłowe wyprzedzanie oraz kierowanie pod wpływem alkoholu.
Do najpoważniejszego wypadku doszło 18 czerwca, tuż po godzinie 18.00 w powiecie opolskim na drodze krajowej nr 46. Jak ustalili funkcjonariusze drogówki, 46-letni kierujący bmw skręcał w lewo z drogi krajowej w drogę gruntową. W tym czasie lewym pasem poruszał się motocyklista, który wyprzedzał ten pojazd. W wyniku zdarzenia 30-letni motocyklista poniósł śmierć na miejscu. Kilka godzin później, w powiecie głubczyckim motocyklista stracił panowanie na rondzie i wypadł z jezdni. Badanie alkomatem pokazało, że miał blisko 1,5 promila alkoholu w organizmie.
Dlatego pamiętajmy!!!
Motocyklista w konfrontacji z samochodem zazwyczaj nie ma szans. Przed urazami chroni go jedynie kask, dobre ubranie, a przede wszystkim zdrowy rozsądek. Motocykliści nie mają poduszek powietrznych, pasów bezpieczeństwa, ani kontrolowanych stref zgniotu.