Działania drogówki „STOP-BUS”
Dzisiaj na terenie całego powiatu policjanci z ruchu drogowego prowadzą działania pn. „STOP-BUS”. Akcja skupia się na zachowaniu kierujących oraz pieszych w rejonie przystanków autobusowych. Celem tych działań jest poprawa bezpieczeństwa, a także płynności w infrastrukturze i komunikacji miejskiej.
14 października na terenie powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego policjanci będą prowadzić działania kontrolno-prewencyjne pn. „STOP-BUS”. Głównym celem akcji jest kontrola przestrzegania art. 18 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym, który mówi:
1. Kierujący pojazdem, zbliżając się do oznaczonego przystanku autobusowego (trolejbusowego) na obszarze zabudowanym, jest obowiązany zmniejszyć prędkość, a w razie potrzeby zatrzymać się, aby umożliwić kierującemu autobusem (trolejbusem) włączenie się do ruchu, jeżeli kierujący takim pojazdem sygnalizuje kierunkowskazem zamiar zmiany pasa ruchu lub wjechania z zatoki na jezdnię.
2. Kierujący autobusem (trolejbusem), o którym mowa w ust. 1, może wjechać na sąsiedni pas ruchu lub na jezdnię dopiero po upewnieniu się, że nie spowoduje to zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego.
To oznacza, że funkcjonariusze ruchu drogowego wezmą pod lupę zachowania kierujących pojazdami i będą weryfikować:
- obowiązek zmniejszenia prędkości w pobliżu przystanków autobusowych;
- umożliwienie kierującemu autobusem włączenie się do ruchu, a w razie potrzeby zatrzymanie się;
- obowiązek sygnalizowania wyjazdu z zatoki autobusowej przez kierującego autobusem;
- obowiązek upewnienia się przez kierującego autobusem, czy w trakcie wyjazdu nie spowoduje zagrożenia bezpieczeństwa;
- zakaz zatrzymywania się w rejonie przystanków autobusowych (15 m od słupka lub tablicy oznaczającej przystanek, a na przystanku z zatoką – na całej jej długości);
- a także stan trzeźwości kierujących;
W trakcie działań mundurowi będą zwracać uwagę nie tylko na zachowania kierujących pojazdami, ale także na pieszych, których obowiązuje:
- zakaz wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd;
- zakaz wchodzenia na jezdnię spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi;
- a także, czy piesi nie przebiegają przez jezdnię;
Należy jednak pamiętać, że policjanci skupią swoją uwagę nie tylko na wyżej wymienionych kwestiach. Będą również reagować na pozostałe wykroczenia popełniane przez uczestników ruchu.