Aktualności

Zmień opony na zimowe!

Data publikacji 16.12.2022

Obecnie w Polsce nie ma przepisu, który nakłada na nas obowiązek wymiany opon. Niemniej duża część kierowców decyduje się na zmianę ogumienia adekwatnie do pory roku i warunków drogowych, co ma duży wpływ na poprawę bezpieczeństwa. Jednak nie wszyscy o tym pamiętają. Przekonała się o tym młoda kobieta, która jadąc samochodem na letnich oponach potrąciła pieszą na przejściu dla pieszych.

Zdaniem wielu ekspertów „zimówki” znacząco wpływają na poprawę bezpieczeństwa jazdy, gdy temperatura powietrza w ciągu dnia zacznie regularnie spadać poniżej 7°C. Opony zimowe już na pierwszy rzut oka różną się wyglądem od opon letnich. Charakterystyczna rzeźba bieżnika sprawia, że opony te zapewniają wysoką przyczepność na mokrej nawierzchni oraz skutecznie odprowadzają wodę i śnieg.

Pamiętać należy, że używanie opon nieprzystosowanych do danej pory roku, a co za tym idzie do warunków pogodowych, może doprowadzić do niebezpiecznych zdarzeń drogowych. Ostatnio przekonała się o tym kierująca, która jadąc samochodem osobowym na letnich oponach, potrąciła pieszą przechodzącą przez przejście dla pieszych. W tym przypadku wciśnięcie pedału hamulca nie na wiele się zdało, a potrącona kobieta trafiła do szpitala.

Mając na uwadze powyższe zdarzenie i warunki pogodowe, jakie panują w ostatnich dniach, warto wspomnieć o drodze hamowania pojazdu jadącego na oponach letnich i zimowych.

  • Na oblodzonej nawierzchni podczas jazdy z prędkością 32 km/h droga hamowania na oponach zimowych wynosi 57m, natomiast na oponach letnich 68m. Różnica 11m odpowiada długości dwóch aut kompaktowych.
  • Na ośnieżonej nawierzchni przy prędkości 48 km/h samochód na oponach letnich zahamuje po 62m, to odległość dwukrotnie większa w porównaniu do hamowania pojazdu na oponach zimowych, który zatrzyma się po 31m .
  • Na mokrej nawierzchni przy temperaturze 6°C droga hamowania samochodu jadącego z prędkością 80 km/h na letnich oponach była dłuższa aż o 7m niż samochodu na oponach zimowych. Gdy samochód na „zimowkach” bezpiecznie się już zatrzymał, auto na letnim ogumieniu jechało jeszcze z prędkością ponad 32 km/h.

Pomimo braku obowiązku zmiany opon zalecamy, aby każdy właściciel pojazdu wyposażył swój samochód w opony zimowe. To niewątpliwie wpłynie na poprawę bezpieczeństwa na drogach.

Powrót na górę strony