Rozważnie na drodze w Sylwestra i Nowy Rok
Jak co roku w Sylwestra i Nowy Rok policjanci będą czuwać nad bezpieczeństwem uczestników ruchu drogowego. Pamiętajmy, że każdy z nas ma na nie wpływ. Wspólnie zadbajmy o to, aby wszyscy wyruszający na spotkania i zabawy sylwestrowe dotarli bezpiecznie do celu i równie bezpiecznie powrócili do swoich domów.
Zabawy i spotkania Sylwestrowe to niewątpliwie okazja do wznoszenia toastów. Jeśli zdecydujesz się na picie alkoholu nie wsiadaj za kierownicę pojazdu.
Pamiętaj, że pod wpływem alkoholu:
- Twoja uwaga jest rozproszona, a reakcje opóźnione;
- nie potrafisz właściwie ocenić odległości, a wyobraźnia namawia do brawury;
- masz problemy z koordynacją ruchową, a zdolność szybkiego podejmowania decyzji zawodzi;
- możesz być nadmiernie pobudzony lub wręcz przeciwnie, senny;
- następują zmiany w postrzeganiu rzeczywistości i występuje podwójne widzenie.
To wszystko powoduje, że pod żadnym pozorem nie można wsiadać za kierownicę po alkoholu. Nietrzeźwi kierowcy i rowerzyści stwarzają zagrożenie nie tylko dla siebie, ale również dla pozostałych uczestników ruchu.
Apel kierujemy również do osób z najbliższego otoczenia kierowcy. Jeżeli zauważysz, że osoba, która wcześniej spożywała alkohol wsiada za kierownicę zareaguj i uniemożliw jej jazdę. Pamiętaj, że tylko dzięki zdecydowanej reakcji i całkowitemu brakowi tolerancji dla nietrzeźwych kierowców możesz przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa na naszych drogach.
Warto także pamiętać, że nawet na drugi dzień po spożyciu alkoholu może się on nadal w znajdować w Twoim organizmie.
Dlatego jeżeli masz wątpliwości czy możesz bezpiecznie wsiąść za kierownicę, możesz sprawdzić swoją trzeźwość w każdej jednostce Policji. Kierowca, który decyduje się na badanie stanu trzeźwości przed wyruszeniem w drogę, wykazuje się dużą świadomością i odpowiedzialnością za bezpieczeństwo innych.
Przypominamy!
- jeśli zawartość alkoholu we krwi kierowcy wynosi od 0,2 ‰ do 0,5 ‰ to jego stan określa się mianem po spożyciu, to kierowanie pojazdami w takim przypadku stanowi wykroczenie
- w przypadku gdy zawartość alkoholu we krwi kierowcy wynosi ponad 0,5 ‰ wówczas kierowca znajduje się w stanie nietrzeźwości i kierowanie pojazdami jest traktowane jako przestępstwo
Za jazdę w stanie nietrzeźwości grozi kara nawet do 2 lat pozbawienia wolności. Jednak najważniejsze w tym wszystkim, jest bezpieczeństwo. #WłączMyślenie - nie wsiadaj za kierownicę pod wpływem alkoholu.