Uczcili pamięć inspektora Policji Państwowej w rocznicę jego śmierci
24 marca przypada 64 rocznica śmierci inspektora PP Wiktora Ludwikowskiego. Aby uczcić jego pamięć Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Opolu mł. insp. Jacek Basik wspólnie z Komendantem Powiatowym Policji w Kędzierzynie-Koźlu podinsp. Hubertem Adamkiem spotkali się z rodziną współtwórcy polskiej Policji i zapalili znicze na jego grobie.
Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Opolu mł. insp. Jacek Basik wspólnie z Komendantem Powiatowym Policji w Kędzierzynie-Koźlu podinsp. Hubertem Adamkiem oddali hołd i zapalili znicze na grobie insp. PP Wiktora Ludwikowskiego, który został pochowany na kozielskim cmentarzu. Tego dnia spotkali się również z rodziną współtwórcy polskiej Policji. Bogusław Rogowski pokazał komendantom rodzinne pamiątki z życia inspektora.
Wiktor Ludwikowski urodził się 23 kwietnia 1886 r. we Lwowie. Był twórcą polskiej Policji przedwojennej, ojcem daktyloskopii i wybitnym kryminologiem. Jego podręczniki służyły wielu pokoleniom policjantów. Jako przedstawiciel polskiej Policji, współtworzył struktury Interpolu. Był pierwszym Komendantem Okręgowym Policji w Wielkopolsce. W 1926 roku objął funkcję Komendanta Policji w Warszawie. Po wybuchu II wojny światowej, działał w podziemiu i był organizatorem Straży Obywatelskiej, walczącej z okupantem. Gdy wojna dobiegła końca osiedlił się w Kędzierzynie-Koźlu, gdzie zmarł w 1959 roku.
Dla upamiętnienia zasług insp. PP Wiktora Ludwikowskiego jego imieniem został nazwany w 2016 roku most na Odrze w Kędzierzynie-Koźlu. W roku 2018 jego imię nadano także sali konferencyjnej Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu, a w 2019 roku został patronem wielkopolskich policjantów.